Friday, 13 November 2015

“হয়”

“হয়”
“বাদাম খাই বাকলিবোৰ মই বাছৰ ভিতৰতে পেলাব পাৰোঁ নাইবা নিজৰ বেগৰ ভিতৰত ভৰাই থব পাৰোঁ৷ মই কোনটো কাম কৰিম?
মোৰ আগে আগে গৈ থকা মানুহজনৰ পকেটৰ পৰা মানিবেগটো পৰি গ’ল৷ মই সেইটো তুলি লৈ তেওঁক ঘূৰাই দিব পাৰোঁ৷ নাইবা তেওঁ গম নোপোৱাকৈ সেইটো লৈ থব পাৰোঁ৷ মই কোনটো কামক “হয়” বুলিম?
ল’ৰা এটাই কবিতা এটা লিখিলে ৷ মই সেইটো পঢ়ি “একেবাৰে বেয়া হৈছে৷” বুলি ক’ম নে “সুন্দৰ হৈছে ৷ আৰু ভালকৈ লিখিবলৈ চেষ্টা কৰাচোন৷” বুলি ক’ম?”
“হয়” অথবা “নহয়”-এই দুয়োটা বিকল্পৰ ভিতৰত আমি যিকোনো এটাকহে নিৰ্বাচন কৰিব পাৰোঁ৷ অতি কম সংখ্যক ব্যক্তিয়েহে এই বিষয়ে সঠিক সিদ্ধান্ত ল’ব পাৰে৷ সমস্যা আৰু সংগ্ৰামেৰে ভৰপূৰ এই পৃথিৱীখনত সেইসকল ব্যক্তিহে আগুৱাই যাব পাৰে,যিসকল ব্যক্তিয়ে সঠিক সময়ত ‘হয়’ বুলিব পাৰে৷ ক’ত,কেতিয়া,কেনেকৈ ‘হয়’ বোলা উচিত-এই সম্বন্ধে আমাৰ মনত জমা হোৱা অনেক বিভ্ৰান্তিৰ পৰা মুক্ত হৈ আত্মবিশ্বাস আৰু প্ৰচুৰ উদ্যমেৰে জীৱনৰ বাটত আগুৱাই যোৱাৰ বাটত সহায়ক হ’বলৈবাংলা সাহিত্যৰ বিশিষ্ট লেখক ড. পাৰ্থ চট্টোপাধ্যায়ৰ“হয়” নামৰ চমৎকাৰী গ্ৰন্থখন আমি সকলোৱে হাতত তুলি লোৱা উচিত৷জীৱনত কেতিয়া আমি ‘হয়’ বুলিব লাগে আৰু কেতিয়া ‘নহয়’ বুলিব লাগে- ই জনাই জীৱনৰ আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ সিদ্ধান্ত আৰু এই সিদ্ধান্তটোৰ সঠিক নিৰূপণৰ হেতু লেখকে জীৱনৰ লগত জড়িত বিভিন্ন দিশৰঅতি সূক্ষ্মভাৱে আৰু সাৱলীলভাৱেপৰ্যালোচনা কৰিছে আৰু ইতিবাচক চিন্তাধাৰা তথা আশাবাদক জীৱন-সংগ্ৰামত জয়ী হোৱাৰ অন্যতম মাধ্যম হিচাপে গণ্য কৰি গ্ৰন্থখন পঢ়ুৱৈলৈ আগবঢ়াই দিছে ৷বিজুলী-বাঁতিৰ আৱিষ্কাৰক এডিছনৰ পৰা আৰম্ভ কৰি ভৰিৰে কমপিউটাৰ চলাই শ্ৰেষ্ঠ কৰ্মীৰ পুৰষ্কাৰ লভা বহুকেইগৰাকী অসাধাৰণ,অপৰাজেয় ব্যক্তিৰ কঠোৰ জীৱন-সংগ্ৰামৰ বিষয়ে লেখকে অতি মননশীলভাৱে গ্ৰন্থখনিত লিখিছে ৷ দেশ বা ৰাজ্য এখনৰ প্ৰগতিৰ বাবেও আশাবাদ আৰু যোগাত্মক দৃষ্টিভংগীৰ প্ৰয়োজন আছে বুলি লিখকে স্পষ্ট ইংগিত দিছে৷ নেতিবাচক ভাৱধাৰা আৰু ঋণাত্মক বাতাৱৰণৰ পৰা নিজকে মুক্ত কৰি আশাবাদ আৰু আত্মবিশ্বাসী মনোভাৱেৰে জীৱনৰ লক্ষ্যত উপনীত হ’ব খোজা প্ৰতিগৰাকী পাঠকৰ বাবে ড. চট্টোপাধ্যায়ৰ “হয়” মোৰ বোধেৰে সাম্প্ৰতিক সময়ৰ এখন অনবদ্য প্ৰেৰণাদায়ক গ্ৰন্থ ৷


No comments:

Post a Comment