Friday, 13 November 2015

চেতন ভগতৰ বিষয়ে কিছু কথা


ভাৰতবৰ্ষৰ জনপ্ৰিয় লেখক,যুৱ-প্ৰজন্মৰ প্ৰেৰণাৰ উৎস চেতন ভগতে লিখা প্ৰতিখন গ্ৰন্থয়েই ভাৰতবৰ্ষৰ লাখ-লাখ গ্ৰন্থপ্ৰেমীৰ হৃদয় জয় কৰিবলৈ সক্ষম হৈছে ৷ তেওঁৰ প্ৰথম উপন্যাসখনৰ নাম আছিল-ফাইভ পইন্ট চাম ওৱান ৷ পিছলৈ উপন্যাসখনক থ্ৰি-ইডিয়টছ্ৰ নামত কাহিনীৰ ৰূপো দিয়া হয় ৷ প্ৰথম উপন্যাসখন লিখি হোৱাৰ পাছত তেওঁ প্ৰকাশকৰ কাষ চাপিল ৷ প্ৰকাশক গোষ্ঠীয়ে তেওঁক নিৰাশ কৰিলে ৷ চেতন ভগতৰ উপন্যাসখন গ্ৰন্থ আকাৰে প্ৰকাশ কৰিবলৈ তেওঁলোক অমান্তি হল ৷ এইবাৰ তেওঁ আন এজন প্ৰকাশকৰ কাষ চাপিল ৷ কিন্তু এইবাৰো তেওঁ কোনো ইতিবাচক সঁহাৰি লাভ নকৰিলে ৷ এইদৰে এজন-দুজনকৈ তেওঁ মুঠতে নটা প্ৰকাশন গোষ্ঠীৰ দুৱাৰত টুকুৰিয়ালে ৷ কিন্তু কোনো এটা প্ৰকাশন গোষ্ঠীয়েই তেওঁৰ যোগ্যতা আৰু সৃজনীশীলতাক বিশ্বাসত লবলৈ ইচ্ছা প্ৰকাশ নকৰিলে ৷ চেতন ভগত হতাশ হল ৷ ধাৰাবাহিক ব্যৰ্থতাৰ ফলত তেওঁৰ মনত জন্মা নিৰাশা আৰু বিষণ্নতাই তেওঁক এফালৰপৰা চেপি-খুন্দি আহিবলৈ ধৰিলে ৷
পিছে হতাশা,নিৰাশা আৰু ব্যৰ্থতাৰ বিৰুদ্ধে মনোবল আৰু দৃঢ় ইচ্ছাশক্তিৰ মাজত চলা তয়াময়া যুঁজখনত চেতন ভগতৰেই জয়ী হল ৷ তেওঁ পুনৰ প্ৰকাশকৰ কাষ চাপিল ৷ আৰু এইবাৰ তেওঁৰ গ্ৰন্থখন প্ৰকাশক গোষ্ঠীয়ে গ্ৰহণ কৰিলে ৷ খুব কম দিনৰ ভিতৰতে ফাইভ পইন্ট চাম ওৱানয়ে লাভ কৰিলে ঈৰ্ষণীয় সাফল্য ৷ দেশ-বিদেশৰ পাঠকৰ পৰা গ্ৰন্থখনে লাভ কৰিলে অভূতপূৰ্ব সঁহাৰি ৷ ভাৰতবৰ্ষৰ আগশাৰীৰ কাকত-আলোচনীত চেতন ভগতক ভূয়সী প্ৰশংসা কৰা হল ৷ অৱশেষত, ন টা প্ৰকাশন গোষ্ঠীৰ পৰা নেতিবাচক সঁহাৰি পোৱা ফাইভ পইন্ট চাম ওৱানমুহূৰ্ততে হৈ পৰিল ভাৰতবৰ্ষৰ এক নৱতম বিস্ময় ৷
শিৱ খেৰাৰ ইউ কেন ৱিনত পঢ়িছিলোঁ-তুমি জীৱনত কিমান উচ্চ আসনত অধিষ্ঠিত হোৱা সেইটো ইমান ডাঙৰ কথা নহয় ৷ মনে বিচৰা আসনখনত অধিষ্ঠিত হব নোৱাৰালৈকে তুমি হাৰ নামানি প্ৰাণপণে যুঁজ কৰি যাব পৰাটোহে লেখত লবলগীয়া কথা ৷চেতন ভগতৰ জীৱনত বাৰু এই কথাষাৰৰ সত্যতায়েই প্ৰতিফলিত হোৱা নাইনে !
চেতন ভগতে জীৱনৰ পৰা কি শিকিলে”- এই সম্বন্ধে নৱ-প্ৰজন্মক উদ্দেশ্যি কিছু কথা কৈছে ৷ তাকে তলত উল্লেখ কৰিলোঁ-
১)মাত্ৰ কেইগৰাকীমান ব্যক্তিয়েহে তোমাক প্ৰকৃততে ভাল পায়,যাক তুমি আঙুলিৰ মূৰত লিখিব পাৰা৷ তেওঁলোকক কেতিয়াও নেহেৰুৱাবা৷
২)বহুতো মানুহ তোমাৰ কাষ চাপি আহিব,যদিহে তুমি সফল হোৱা ৷ তেওঁলোক আঁতৰি যাব,যদি তুমি তোমাৰ সফলতাৰ ধাৰা অব্যাহত ৰাখিব নোৱাৰা ৷ তেওঁলোকে সাফল্যকহে ভাল পায় ৷ তোমাক নহয় ৷ তেওঁলোকক কেতিয়াও গভীৰভাৱে নলবা ৷
৩)যেতিয়া তুমি অসফল হবা,তোমাৰ সপোনক মাত্ৰ কেইজনমান ব্যক্তিয়েহে বিশ্বাস কৰিব ৷ তুমিও তাৰে মাজৰ এজন ৷ কেতিয়াবা তুমিয়েই সেই একমাত্ৰজন ৷
৪) তোমাৰ সপোন,ইচ্ছাশক্তি আৰু লক্ষ্য থকা সত্বেও তোমাৰ মনৰ চালিকা শক্তি কেতিয়াবা হ্ৰাস পাব ৷ নতুনকৈ যুঁজত নামিবলৈ তুমি নিজকে তেতিয়া পুনৰ উদ্ধাৰ কৰা৷ যিটো ইমান সহজ নহয় ৷ সেয়েহে খুব কম সংখ্যক ব্যক্তি এইক্ষেত্ৰত সফল হয় ৷
৫)শ্ৰেণীত প্ৰথম স্থান পোৱা শিক্ষাৰ্থীয়ে জীৱনত শ্ৰেষ্ঠত্ব অৰ্জন কৰিব নোৱাৰে৷ যিগৰাকীয়ে নিজকে বুজি পায়,মানুহক বুজি পায় আৰু তেওঁলোকৰ ক্ষেত্ৰখনক বুজি পায়,সেইসকল লোকহে জীৱনত সফল হয় ৷ 


No comments:

Post a Comment