Friday, 13 November 2015

~সফল ব্যক্তিৰ বিফলতাৰ কাহিনী~



১)স্কুলৰ বাস্কেটবল দলটোৰ পৰা ল’ৰাজনৰ নাম কৰ্ত্তন কৰি দিয়া হৈছিল ৷ দুখত ভাৰাক্ৰান্ত হৈ ল’ৰাজন ঘৰলৈ ঘূৰি আহিল ৷ হতাশাগ্ৰস্ত হৈ তেওঁ এটা কোঠাৰ ভিতৰত সোমাল ৷ কোঠাৰ দুৱাৰ বন্ধ কৰি তেওঁ বহু পৰলৈ কান্দিলে ৷ ল’ৰাজন আছিল মাইকেল জৰ্দান ৷ ৮ বাৰৰ এন.বি.এ. চেম্পিয়ন ৷ 

২)চাৰি বছৰ বয়সলৈকে ল’ৰাজনে কথা ক’ব পৰা নাছিল ৷ শিক্ষকে কৈছিল-এওঁ বহু দূৰলৈ আগুৱাই নাযাব ৷ ল’ৰাজনে পাছলৈ ন’বেল বঁটা পাইছিল ৷ তেওঁ আছিল এলবাৰ্ট আইনষ্টাইন

৩)নিউজ এংকৰৰ চাকৰিৰ পৰা তেওঁক আঁতৰোৱা হৈছিল কাৰণ কতৃপক্ষই ভাবিছিল-তেওঁ টেলিভিছনত কাম কৰাৰ যোগ্য নহয় ৷ তেওঁৰ মুখখন টেলিভচনৰ লগত খাপ নাখায়৷ সেইয়া আছিল- অ’প্ৰা উইনফ্ৰে’ ৷ বিশ্বৰ ক্ষমতাশালী মহিলাসকলৰ ভিতৰত অন্যতম, একাধিকবাৰ পুৰস্কাৰ পোৱা এটা টিভি অনুষ্ঠানৰ 
পৰিৱেশিকা৷

৪)তেওঁক বাতৰি কাকতৰ চাকৰিৰ পৰা বৰ্খাস্ত কৰা হৈছিল ৷ মালিক পক্ষৰ অভিযোগ- মানুহজনৰ কল্পনা শক্তিৰ অভাৱ ৷ তেওঁৰ নিজস্ব ধাৰণা নাই ৷  সেই মানুহজন আছিল ৱাল্ট ডিজনী ৷  মিকি মাউচৰ স্ৰষ্টা আৰু ২২ টা একাডেমী পুৰষ্কাৰ বিজয়ী ৷

৫)১১ বছৰীয়া ল’ৰাজনক স্কুলৰ দলটোৰ পৰা বাদ দিয়া হৈছিল ৷ কাৰণ, হৰ’মনৰ অভাৱৰ বাবে ল’ৰাজন দেখাত অইনতকৈ চুটি-চাপৰ আছিল ৷ ল’ৰাজন আছিল লিয়'নেল মেছি ৷ ফিফা বিশ্বকাপত তিনি বাৰৰ বাবে শ্ৰেষ্ঠ খেলুৱৈৰ সন্মান লাভ কৰিছে৷
৬)মানুহজনৰ বয়স তেতিয়া ৩০ বছৰ ৷ তেওঁ প্ৰতিষ্ঠা কৰা কোম্পানীটোৱে তেওঁক কোম্পানীটোৰ পৰা বহিষ্কাৰ কৰি দিলে ৷ দুখ-হতাশাই বহুদিনলৈ মানুহজনৰ লগ নেৰা হৈছিল ৷ তেওঁ আছিল ষ্টিভ জবচ্ ৷ বিশ্বখ্যাত এপ’লৰ পিতৃ ৷
৭)হাইস্কুলত অনুত্তীৰ্ণ হোৱা এজন ল’ৰা ৷ নিচাযুক্ত দ্ৰব্য আৰু দৰিদ্ৰতাৰ সৈতে তেওঁৰ চলিছিল তুমুল ব্যক্তিগত সংঘাত ৷ হতাশাত ভুগি তেওঁ আত্মহত্যাৰ পথ বাছি লৈছিল,যদিও সফল হোৱা নাছিল ৷ তেওঁ হ’ল এমিনেম ৷ ১৩বাৰ গ্ৰেমী বঁটা বিজয়ী৷ ৯০ মিলিয়ন এলবাম তেওঁৰ বিশ্বব্যাপি বিক্ৰী হৈছে
 ৷

৮)শিক্ষকে ল’ৰাজনক “একো শিকিব নোৱাৰা মূৰ্খ” বুলি গালি পাৰিছিল আৰু স্কুলৰ পৰা খেদি পঠিয়াইছিল ৷ তেওঁ আছিল টমাছ আলভা এদিছন ৷ ইলেক্ট্ৰিক বাল্বৰ আৱিষ্কাৰক ৷

৯)তেওঁলোকৰ বেণ্ডটোক‘ডেক্কা ৰেক’ৰ্ডিং ষ্টুদিঅ’য়ে প্ৰত্যাখ্যান কৰিছিল আৰু কৈছিল – “আমি তোমালোকৰ চাউণ্ড পছন্দ কৰা নাই ৷ তোমালোকৰ ব্যৱসায়ত কোনো ভৱিষ্যত নাই ৷ ” সেই বেণ্ডটো আছিল “দা বিটলছ্”-পৃথিৱীৰ এটা অন্যতম সফল মিউজিক বেণ্ড ৷

১০)তেওঁৰ প্ৰথমখন কিতাপ ২৭ টা প্ৰকাশন গোষ্ঠীয়ে নাকচ কৰিছিল ৷ তেওঁ আছিল ড. চিউচ ৷ শিশু-সাহিত্য ৰচনাত বিশ্বৰ অন্যতম সাহিত্যিক ৷

১১)তেওঁৰ প্ৰেয়সীৰ মৃত্যু হৈছিল,ব্যৱসায়ত বিফল হৈছিল,স্নায়ৱিক জটিলতাত ভুগিছিল আৰু ৮ টা নিৰ্বাচনত পৰাস্ত হৈছিল ৷ তেওঁ হ’ল আব্ৰাহাম লিঙ্কন ৷ আমেৰিকাৰ জনপ্ৰিয়তম ৰাষ্ট্ৰপতি ৷

১২)ল’ৰাজনে ল’ৰালি কালছোৱা অনাথ আশ্ৰমত কটাইছিল ৷ এসাজ খাবৰ বাবে বাটে বাটে ভিক্ষা খুজিব লগীয়া হৈছিল ৷ তথাপিও তেওঁৰ সপোন আছিল-এদিন তেওঁৰ পৃথিৱীৰ এজন শ্ৰেষ্ঠ অভিনেতা হ’ব৷ তেওঁ আছিল চাৰ্লি চেপলিন ৷ সৰ্বকালৰ এজন সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ কৌতুক অভিনেতা ৷

( ইউ টিউবৰ এটা ভিডিঅ'ৰ আধাৰত)










No comments:

Post a Comment