Friday, 13 November 2015

ইতিবাচক চিন্তাৰ প্ৰয়োজনীয়তা আৰু আকৰ্ষণৰ সূত্ৰ (Law of Attraction)


বৈজ্ঞানিকৰ এটা মহলে দাবী কৰে যে,গড় হিচাপত এগৰাকী মানুহৰ মগজুৰে দিনটোত প্ৰায় ৬০,০০০ চিন্তাৰ সোঁত পাৰ হৈ যায়৷ কোৱাটো নিষ্প্ৰয়োজন যে, সেই ৬০,০০০ চিন্তাই আমাৰ দৈনন্দিন কৰ্মসূচীসমূহত বাৰুকৈয়ে প্ৰভাৱ পেলায় আৰু ভৱিষ্যতৰ বাবে নিৰ্দিষ্ট কাৰ্যপন্থা হাতত লোৱাত সহায় কৰে৷ সেই ৬০,০০০ চিন্তাৰ কোনবোৰ চিন্তাক আমি প্ৰাধান্য দিম আৰু কোনবোৰ চিন্তাক পৰিহাৰ কৰিম,সেইয়া সম্পূৰ্ণ নিৰ্ভৰ কৰে চিন্তাবোৰক নিয়ন্ত্ৰণ কৰিব পৰা  ক্ষমতাৰ ওপৰত আৰু সুস্থ-চিন্তা আৰু অসুস্থ-চিন্তা বিচাৰ কৰিব পৰা সামৰ্থৰ ওপৰত৷

‘চিন্তা’ৰ কথা তাতেই সামৰি এতিয়া আহিছোঁ মই পঢ়া এখন কিতাপৰ বিষয়-বস্তুলৈ৷ কিতাপখনৰ সৈতে মোক অনুপমা বাইদেৱে পৰিচয় কৰাই দিছিল৷ বাইদেউৰ অনুৰোধ ৰক্ষা কৰি কিতাপখনৰ ই-বুক সংস্কৰণটো মই ইন্টাৰেনটৰ পৰা ডাউনল’ড কৰিলোঁ৷ কিতাপখনৰ নামটো হ’ল-The Secret৷ লিখিছে- Rhonda Byrne নামৰ অষ্ট্ৰেলিয়াৰ মহিলাগৰাকীয়ে৷কিতাপখনে “Law of Attraction” (আকৰ্ষণৰ সূত্ৰ)ক গ্ৰন্থখনৰ কেন্দ্ৰীয় বিষয়-বস্তু হিচাপে ঘোষণা কৰি মানৱ-জীৱনৰ সুখ-দুখ,সফলতা-বিফলতাৰহস্যৰ বিষয়ে আৰু আমাৰ জীৱন তথা সমাজত আকৰ্ষণৰ সূত্ৰৰ প্ৰভাৱ সম্বন্ধে কেতবোৰ চিন্তা-উদ্ৰেককাৰী আৰু চমৎকাৰী মন্তব্য কৰিছে৷

Law of Attraction”ৰ মতে,-যদি আমি দিনটোৰ বেছিভাগ সময় কেৱল দুখ-বিষাদ,হতাশা নাইবা বেমাৰ-আজাৰৰ বিষয়ে কথা পাতি থাকোঁ,তেন্তে আমি আমাৰ জীৱনলৈ তাতকৈয়ো অধিক দুখ,তাতকৈয়ো অধিক হতাশা আৰু তাতকৈয়ো অধিক বেমাৰ আমন্ত্ৰণ কৰি আনিম৷ তাৰ পৰিৱৰ্তে আমি দিনটোৰ বেছিভাগ সময় যদি সুখী হৈ থাকিবলৈ চেষ্টা কৰোঁ, কাৰোৰে প্ৰতি অভিযোগ নকৰি আমি জীৱনত পোৱাখিনিৰ প্ৰতি কৃতজ্ঞতা প্ৰকাশ কৰোঁ, বেয়া লগা কথাবোৰৰ বিষয়ে আলোচনা নকৰি আমাক আনন্দ দিয়া,চিন্তাৰ খোৰাক যোগোৱা কেতবোৰ আলোচনাত মগ্ন হওঁ তেনেহ’লে আমাৰ পৰৱৰ্তী দিনবোৰো আনন্দ,সুখ আৰু সাফল্যৰে,যোগাত্মক চিন্তাৰে ভৰি পৰিব৷ প্ৰতিজন মানুহৰ জীৱনত ঘাত-প্ৰতিঘাত,সফলতা-বিফলতা থাকিবই৷ কিন্তু সেইসমূহৰ ওচৰত হাৰ নামানি ন-উদ্যমেৰে আগুৱাই যোৱাটোহে বুধিয়কৰ লক্ষণত পৰে৷অসুস্থ,ঋণাত্মক চিন্তাবোৰক পৰিহাৰ নকৰি সেইবোৰক আমাৰ দৈনন্দিন জীৱনৰ কাৰ্যসূচীত স্থান দিলে আমি তাতকৈয়ো অধিক অসুস্থ চিন্তা,দুখময় জীৱন আৰু হতাশাক আদৰি অনাহে হ’ব৷

নতুন বছৰৰ প্ৰথমটো দিনেই আমি ভগৱানৰ কাষলৈ গৈ আমাক অমুকটো দিয়ক,তমুকটো দিয়ক বুলি প্ৰাৰ্থনা কৰোঁ৷ কিন্তু কিমানজনে সেই বছৰটোত ভগৱানৰ ওচৰত বিচাৰি অহা বস্তুবোৰ লাভ কৰোঁ ? তেখেতৰ ওচৰত ধন-সোণ বিচাৰি আমি নিজকে দুখীয়া বুলিহে ঘোষণা কৰিছোঁ আৰু ভৱিষ্যতৰ দিনবোৰ দুখীয়াৰ দৰে জীৱন কটোৱাৰ বাট মুকলি কৰি লৈছোঁ৷ ভগৱানৰ সমুখত অভিযোগ নকৰি আমি তেখেতৰ ওচৰত আমাক এই সুন্দৰ জীৱনটো উপহাৰ দিয়াৰ বাবে কৃতজ্ঞতা প্ৰকাশ নকৰোঁ কিয় !

আমি আমাৰ জীৱনৰ পৰা যিবোৰ নিবিচাৰো,সেইবোৰৰ বিষয়ে দিনটোৰ বেছিভাগ সময় আলোচনা কৰি থকাটোও দৰাচলতে সময়ৰ অপব্যয়হে৷ আমি জীৱনত হতাশা নিবিচাৰো,অথচ ফেচবুকত “ I am hurt” বুলি প’ষ্ট কৰোঁ৷ আমি আমাৰ জীৱনত দুখ নিবিচাৰো,নিৰাশা নিবিচাৰো,কাজিয়া-পেচাল নিবিচাৰো,বিফলতা নিবিচাৰো৷ বিচাৰোঁ কেৱল সাফল্য,সুখ আৰু আনন্দ৷ গতিকে আমি আমাৰ প্ৰিয় বস্তুবোৰৰ বিষয়ে আনৰ লগত আলোচনা নকৰোঁ কিয় ! আমি যিমানেই দুখ,হতাশা আৰু নিৰাশাৰ কথা পাতি থাকিম,তাতকৈয়ো অধিক হতাশা,নিৰাশা আমি চুম্বকৰ দৰে আমাৰ জীৱনলৈ আকৰ্ষিত কৰি টানি আনিম৷ আমি কৰা প্ৰতিটো চিন্তাই ,আমি আনৰ লগত পতা প্ৰতিটো কথাই,আমি ফেচবুকত দিয়া প্ৰত্যেকটো প’ষ্টেই আমাৰ বৰ্তমান আৰু ভৱিষ্যত নিয়ন্ত্ৰণ কৰি আছে আৰু এইয়াই হৈছে “Law of Attraction” ৰ মাহাত্ম্য৷
আমাৰ মগজুলৈ অহা সেই ৬০,০০০ চিন্তাৰ সোঁতে কিদৰে “Law of Attraction”ত প্ৰভাৱান্বিত কৰে,তাৰ বিষয়ে মোতকৈ কিতাপখনৰ এই দফাটোৱে ভালদৰে প্ৰকাশ কৰিব-
The law of attraction is a law of nature. It is impersonal and it does
not see good things or bad things. It is receiving your thoughts and
reflecting back to you those thoughts as your life experience. The law
of attraction simply gives you whatever it is you are thinking about”


No comments:

Post a Comment