Wednesday, 21 September 2016

প্ৰত্যাখ্যানৰ উপকাৰিতা আৰু অৰুণাভ কুমাৰ




“Ideas are like viruses. When experimented with and executed well, they infect people and spread like contagious fever.”
অনন্য-অগতানুগতিক চিন্তাৰে সমৃদ্ধ হৈ খুব কম সময়ৰ ভিতৰতে জনপ্ৰিয়তাৰ শীৰ্ষতম বিন্দুত অৱস্থান কৰিবলৈ সমৰ্থ হোৱা “দা ভাইৰেল ফিভাৰ”(The Viral Fever; TVF) নামৰ ইউ টিউব চেনেলৰ ব্যক্তিগত ৱেবচাইটত উক্ত কথাখিনি (www.tvfmedialabs.com) লিখা আছে ৷ ব্যতিক্ৰমী ৱেবপৃষ্ঠাখনৰ মনোগ্ৰাহী কাৰুকাৰ্যতেই তেওঁলোকৰ চিন্তাৰ কিছু আভাস পাব পাৰি ৷  

ইউ টিউবৰ দৰ্শকৰ বাবে ‘দা ভাইৰেল ফিভাৰ’ (টিভিএফ) এটা নতুন নাম নহয়৷ আই আই টি খড়্গপুৰৰ প্ৰাক্তন ছাত্ৰ, আমেৰিকাৰ বায়ুসেনাৰ পৰামৰ্শদাতাৰ কাম কৰিবলৈ সুযোগ পোৱা,বিহাৰৰ যুৱক অৰুণাভ কুমাৰে শ্বাহৰুখ খানৰ ৰেড ছিলিছ এণ্টাৰটেইনমেণ্টৰ অধীনত ফাৰাহ খানৰ লগত সহযোগী পৰিচালক হিচাপে কাম কৰিছিল ৷ তাৰ পিছত তেওঁ জনপ্ৰিয় মিউজিক চেনেল এম টিভিত এটা অনুষ্ঠানত “জিনিয়াছ ডায়েৰী” অনুষ্ঠান এটাৰ নিৰ্মাণ কৰিছিল ৷ কিন্তু তেওঁ কামটোত সন্তুষ্টি নাপালে৷ তেওঁ যেনেকুৱা এটা অনুষ্ঠান কৰিব বিচাৰিছিল, এম টি ভি চেনেলটোৱে তেওঁক সেইটো কৰিবলৈ অনুমতি দিয়া নাছিল৷ অৰুণাভে ব্যংগাত্মক অনুষ্ঠান এটা আৰম্ভ কৰিব খুজিছিল৷ এম টি ভিয়ে তেওঁৰ নতুন চিন্তাটোক সমৰ্থন নকৰাত তেওঁ অলপ হতাশ আৰু ক্ষুণ্ন হ’ল৷ কিন্তু   এমটিভিৰ প্ৰত্যাখ্যানে তেওঁৰ মনোবল ভাঙিব নোৱাৰিলে৷

“যেতিয়া এম টিভিয়ে মোৰ প্ৰস্তাৱ প্ৰত্যাখ্যান কৰিলে,তেতিয়া সেইটো মোৰ জীৱনৰ শ্ৰেষ্ঠ প্ৰত্যাখ্যান হৈ পৰিল৷ ভাৰতীয় যুৱচামে এনে অনুষ্ঠান চাব নোখোজে-তেওঁলোকে এনেদৰে ভাবিছিল ৷ কিন্তু তেওঁলোকৰ ধাৰণাক মই ভুল প্ৰমাণিত কৰিব বিচাৰিছিলোঁ৷”-অৰুণাভৰ মন্তব্য ৷তাৰ পিছতেই অৰুণাভে  আই আই টি খড়্গপুৰৰ দুজনমান ছাত্ৰৰ লগ লাগি ইউ টিউবত দা ভাইৰেল ফিভাৰ নামৰ চেনেলটোৰ জন্ম দিলে ৷ কুৱেনটিন টাৰানটিনোৰ প্ৰখ্যাত ইনগ্লৰিয়াছ বাষ্টাৰ্ডৰ ব্যংগাত্মক উপস্থাপনে আৰম্ভ কৰিলে তেওঁলোকৰ প্ৰথমটো সৃষ্টি “ইনগ্লৰিয়াছ চিনিয়ৰছ্”৷ প্ৰথমটো ভিডিঅ’ত তেওঁলোকে লাভ কৰিলে প্ৰায় সোতৰ হাজাৰটা দৰ্শন ৷ তাৰপিছত তেওঁলোকে এম টিভিৰ বিখ্যাত ‘ৰ’ডিছ’ নামৰ ৰিয়েলিটি শ্ব’টোৰ ব্যংগ কৰিলে ৷ তীক্ষ্ণ ব্যংগৰে সমৃদ্ধ “ৰাউডিছে” লাভ কৰিলে অভূতপূৰ্ব সফলতা ৷ তেওঁলোকে লাভ কৰিলে লাখতকৈও অধিক ইউ টিউব দৰ্শন৷ ২০১০ চনত জন্মলাভ কৰা চেনেলটোৰ এতিয়ালৈকে মুঠ অনুসৰণকাৰীৰ সংখ্যা ১০ লাখতকৈও অধিক ৷ ভাৰতৰ ৰাজনীতি,সমাজনীতি,যুৱ সমাজৰ বৈচিত্ৰময় চৰিত্ৰ,জনপ্ৰিয় ৰিয়েলিটি শ্ব’- সকলোকে ব্যংগৰ শানিত অস্ত্ৰৰে প্ৰহাৰ কৰি যোৱা দা ভাইৰেল ফিভাৰে ভাৰতীয় দৰ্শকক “বেয়াৰলিং স্পিকিং উইথ আৰ্ণৱ গোস্বামী”, “কে আই ডি“,“পিটছাৰছ”,”পাৰমাণেণ্ট ৰুমমেট”ৰ সৈতে পৰিচয় কৰাই দিছে৷ সমালোচকেও এইসমূহ চুটি ছবিৰ যোগাত্মক সমালোচনা কৰিছে৷  অলপতে তেওঁলোকে মুক্তি দিছে ‘পাৰমানেণ্ট ৰুমমেট’ৰ দ্বিতীয়টো সংস্কৰণ৷ নক’লেও হ’ব পূৰ্বৰ দৰে এইবাৰো দৰ্শকে আদৰি লৈছে তেওঁলোকৰ চিন্তাক৷

ভাৰতবৰ্ষৰ ডিজনি নাইবা HBO হোৱাৰ উচ্চাকাংক্ষা পুহি ৰখা ‘দা ভাইৰেল ফিভাৰ’ৰ Chief Experiment Officer অৰুণাভ কুমাৰক সোধা হৈছিল –ভাৰতৰ মাটিত তেওঁ কি ৰস বিচাৰি পায়?- উত্তৰত অৰুণাভে কৈছিল -“India is very funny country without a sense of humor. Hypocrisy is one thing I find very funny and ironic.
(তথ্যৰ উৎস-ইণ্টাৰনেট)

No comments:

Post a Comment